Beatles otevřeli Proms rázně!

Sál na konci stojí a chybí už jen typické pištění, aby atmosféra byla dokonalá. Beatles Night zabrala.

 

Loni dirigoval na Prague Proms v Británii žijící americký dirigent Carl Davis Český národní symfonický orchestr ve skladbách z Bondovek. Letos se na něj orchestr obrátil se zajímavou poptávkou - což takhle zaranžovat a nastudovat skladby Beatles a pěkně po symfonicku je předložit divákům?!

 

"Moc se mi Beatles kdysi na počátku let šedesátých nelíbili. Zase další popová kapela," řekl nám včera Carll Davis, "až později jsem pochopil, jak jsou geniální."

 

On sám se s Paulem McCartneyem potkal na počátku let sedmdesátých, kdy mu instrumentoval jeho první tzv. vážnou skladbu - Liverpoolské oratorium. Ale na této aktuální  práci se McCartney nepodílel.

 

Dopadlo to skvěle, některé aranže byly nesmírně nápadité, jiné "jen šly" po kvalitě původních hitů a všechny měly jedno společné - diváci je znali, oceňovali trochu jiný úhel pohledu a výborně se bavili. Díval jsem se na orchestr zboku shora a seldoval ne až tak často vídaný úkaz - skvěle se bavil i orchestr. Někteří jeho členové, kteří zrovna nehráli, se rytmicky pohupovali, podupávali, usmívali se. Bubeník Sváťa Čech proměnil koncert ve svou malou pohybovou exhibici, dívky v orchestru měly v hlavách květiny a příjemně naladěni se zdáli být i jinak programně zachmuření první houslista s prvním cellistou. Byl ro prostě nářez.

Prague Proms 2011