Festival Prague Proms přilákal milovníky filmové hudby

Koncert s názvem Hollywoodská noc IV. v rámci 6. ročníku festivalu Prague Proms v neděli do zaplněné Smetanovy síně Obecního domu v Praze přilákal milovníky hudby i filmu.

 

Ti velkým aplausem odměnili melodie ze známých filmů vesměs oceněných Oscary v podání Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) pod vedením Kryštofa Marka.

 

Po úvodu v podobě znělky společnosti Universal Pictures zahájila koncert hudba Johna Williamse k filmu Čelisti, který režíroval Steven Spielberg a který se stal trhákem poloviny 70. let. V první polovině koncertu od tohoto vyhledávaného autora filmové hudby ještě zazněl úryvek muziky z dalšího Spielbergova snímku Terminál z roku 2004.

 

Posluchači si mohli připomenout také keltskou atmosféru hudby Jamese Hornera k filmu Statečné srdce, akční podívanou Barbar Conan s muzikou Basila Poledourise, dílo Thomase Newmana ke snímku Seznamte se, Joe Black a směs melodií Andrewa Lloyda Webbera z proslulého muzikálu Evita. Jako zpěvačka se představila Dasha, která je známá z oblasti populární hudby a v současné době působí na scéně Hudebního divadla Karlín v muzikálu Carmen.

Ve druhé části večera Dasha také zazpívala píseň Eyes of a Tiger z filmu Rocky IV, čímž dostal koncert až rockový ráz. Vedle toho ČNSO nabídl nadšenému publiku například hudbu s hollywoodských trháků Zorro (Tajemná tvář), Poslední Mohykán nebo skladbu The Bridge of Khazad Dum z Pána prstenů.

Nechyběla ani hudba k filmům českých režisérů. Zazněl Kolja s hudbou Ondřeje Soukupa a závěr obstarala píseň Aquarius ze slavného muzikálu Hair Miloše Formana. V ní se na jevišti vedle Dashy objevili další zpěváci Alena Průchová, Naďa Wepperová a Jiří Březík. Nadšení posluchači však nechtěli pustit hudebníky z pódia a v přídavcích se mimo jiné dočkali melodie z komedie Addams Family...

 

PRAHA (ČTK) 12.7.2010 www.naseadresa.cz

Prague Proms 2011