Hollywood Night

11. červenec 2010 v 19:00 hod.

Obecní dům

Texty:

Hollywoodská noc, part. IV.Pod vedením dirigenta Kryštofa Marka, který většinu skladeb upravil pro symfonický orchestr, se už počtvrté vrátíme do Hollywoodu. Tamní filmová produkce logicky skýtá nekonečnou řadu vynikající hudby, krásných písní, které filmové plátno proslavily a naopak. Koncert uvede filmová znělka společnosti Universal. Uslyšíme pak symfonické verze hudby z Čelistí, Barbara Conana, Terminálu, filmu Seznamte se, ...Joe Black, Pána prstenů, Zorra, Profesionála, Rockyho, Evity, Posledního Mohykána nebo slavného Nymanova Piána. A také dva české zápisy, hudbu z filmu Vlasy režiséra Miloše Formana a píseň Ondřeje Soukupa, kterou jsme slyšeli ve Svěrákově Koljovi.

Co písnička, to vzpomínka. Ani není potřeba vyvěsit filmové plátno. Obrazy si každý doplní sám.

Český národní symfonický orchestr vás zve do kina!

 

Účinkují:
Český národní symfonický orchestr / Kryštof Marek, dirigent / Dasha – zpěv

Program:
John Williams – Čelisti; Basil Poledouris – Barbar Conan; James Horner – Statečné srdce; John Williams – Terminál; Thomas Newman – Seznamte se, Joe Black; Andrew Lloyd Webber – Evita; Richard Wagner – Soumrak bohů/Excalibur; James Horner – Zorro /Tajemná tvář/; Ennio Morricone – Profesionál; Bill Conti – Rocky /Eyes of a Tiger/; Trevor Jones – Poslední Mohykán; Michael Nyman – Piano; Howard Shore – Pán prstenů /The Bridge Of Khazad Dum/; Galt MacDarmot – Vlasy


Evita, Hair a snad především Adams Family, to byly vrcholy naplněného koncertu.

 

Pohledné a snažné melodie úspěšných filmových autorů, kteří přece jen komponují tzv. pod plátno, lehce převálcovaly skladby z Evity a Vlasů. Evita i Aquarius jsou prostě skvěle napsané a osvědčené fláky z muzikálů, které dostaly filmovou podobu, a tím se kvalifikovaly do Hollywoodské noci. Poněkud neadekvátně róbně oděné hlavní zpěvačce Dashe po skvělém Vodnáři z Hairu dorazil z publika poblahopřát hippie Berger, čímž rozjel následující lehké převlečky některých členů orchestru. Českého národního symfonického orchestru, který tentokrát řídil zkušeně přesahový Kryštof Marek (a zejména ve jmenovaných skladbách si to evidentně užíval).

 

Na Adamsovu rodinu přišel nenápadně v tělesu ukrytý šéf ČNSO Jan Hasenöhrl převlečený za Adamse a opět ze sálu dorazili další členové této slavné televizní rodinky. A následoval závěrečný opus - mexická vychytávka ze slavného Muže z Acapulka. Na hlavách dechařů se objevila příjemně agresivně barevná sombréra. Jen jako doťuk k nefalšovaně mexickému typickému zvuku  radostné melodie.

 

Diváci už nedokázali sedět, vstali a oslavilii další podařený koncert letošního festivalu. Venku bylo 37 ve stínu, neděle, v televizi finále fotbalového MS a přesto bylo naprosto plno.

 

osa


Hollywoodská noc v Obecním domě 11.7. potvrdila sebevědomé heslo „Máme nabito“, které si letos vepsal do hlavičky Mezinárodní hudební festival Prague Proms. Měli doslova natřískáno. A publikum se skvěle bavilo.

 

Smetanova síň už dlouho nepamatuje, že by se prodávaly i místa ke stání a nahoru na varhanní emporu že by někdo tahal židle jako přístavky. I přesto, že tropické vedro velelo spíš zůstat u vody a v televizi běželo finále fotbalového mistrovství světa, obecenstvo se dostavilo v bohatém počtu. Čekala na ně – již po čtvrté v historii festivalu – Hollywoodská noc, snůška známých filmových melodií v symfonickém provedení ČNSO s dirigentem Kryštofem Markem. Tento karlínský dirigent spolupracuje s ČNSO pravidelně, aranžuje pro ně filmovou hudbu, větší část Hollywoodské noci byly právě jeho aranžmá. Známe jej i z Koncertů hvězd na Žofíně.

 

Již první znělka studia Universal Pictures navodila atmosféru natěšeného očekávání, takový ten podmíněný reflex, který znáte z kina. Letos dramaturgie zařadila ukázky z opravdu nejhranějších filmů. Mohli jsme slyšet Čelisti a o třicet let mladší Terminál Johna Williamse, Pána prstenů (Howard Shore), Zorra a Statečné srdce (James Horner), Evitu (Andrew Lloyd Weber), dojemnou a něžnou hudbu z Joe Black (Thomas Newman), Wagnerův Soumrak bohů (k filmu Excalibur) nebo popový hit „Eyes of Tiger“ z Rockyho (Bill Conti). Orchestr sám pojal večer jako zábavu, dámy přišly s květy a kokardami ve vlasech, někdy i na houslích a cellech. Hezký žert předvedla hobojová sekce ve Statečném srdci, kde je sólo pro skotské dudy – dokázali je ve vší falešnosti a zajíkavosti napodobit tak, že diváci zvědavě natahovali krky, kde je v orchestru ten dudák. Ale i v dalších číslech se mnozí blýskli zajímavými sóly (cello v Koljovi, viola v Posledním Mohykánovi, klarinet a akordeon v Terminálu, klavírní sólo v Nymanově Pianu). Jazzové či popové kusy si hráči doslova užívali, rytmus s některými „šil“ stejně jako s publikem.

 

Bylo zajímavé sledovat historické proměny stylů od typické akční hudby sedmdesátých let – což jsou třeba právě Čelisti, případně ještě Barbar Conan (Basil Poledouris) z roku 1981 – k sofistikovanější hudbě let devadesátých (Joe Black), s etnickými a minimalistickými momenty (Piano Michaela Nymana v zajímavé konfrontaci s Posledním Mohykánem Trevora Jonese, postaveném na opakovaném motivu sólové violy). Jako věčný originál čněl Ennio Morricone (Profesionál), jeho hudba, ať je v televizním seriálu nebo filmu, nese nezaměnitelné prvky. Český film reprezentoval jediný skladatel – Ondřej Soukup a jeho Kolja.

 

A nezůstalo jen u hraných melodií, tentokrát se i zpívalo. Orchestr si na pomoc pozval zpěvačku Dashu, zpívala Eyes of Tiger a Evitu, pro ni ovšem dost nízko posazenou, takže to nebylo nijak výrazné vystoupení. Na závěr ale zabodovala v dokonale sladěném a energií nabitém vokálním kvartetu s Alenou Průchovou, Naďou Wepperovou a Jiřím Březíkem ve slavném hitu Galta MacDarmota „Age of Aquarius“ z Formanova filmu Vlasy. To byl opravdu výbušný závěr večera, po němž si publikum ještě vyžádalo dva přídavky. V prvním – z černé komedie Addamsova rodina – zpívalo opět kvarteto a v sále se dokonce objevili figuranti přestrojení za Addamsovy. Včetně ředitele orchestru a festivalu, trumpetisty Jana Hasenöhrla coby strýčka Festera. V dalším latinoamerickém přídavku Muž z Acapulca si zase trumpetisté zahráli v obřích mexických kloboucích.

 

autor: Svatava Barančicová /OPERA PLUS/

https://www.operaplus.cz/2010/07/proms-maji-nabito.html


Koncert s názvem Hollywoodská noc IV. v rámci 6. ročníku festivalu Prague Proms v neděli do zaplněné Smetanovy síně Obecního domu v Praze přilákal milovníky hudby i filmu.

 

Ti velkým aplausem odměnili melodie ze známých filmů vesměs oceněných Oscary v podání Českého národního symfonického orchestru (ČNSO) pod vedením Kryštofa Marka.

 

Po úvodu v podobě znělky společnosti Universal Pictures zahájila koncert hudba Johna Williamse k filmu Čelisti, který režíroval Steven Spielberg a který se stal trhákem poloviny 70. let. V první polovině koncertu od tohoto vyhledávaného autora filmové hudby ještě zazněl úryvek muziky z dalšího Spielbergova snímku Terminál z roku 2004.

 

Posluchači si mohli připomenout také keltskou atmosféru hudby Jamese Hornera k filmu Statečné srdce, akční podívanou Barbar Conan s muzikou Basila Poledourise, dílo Thomase Newmana ke snímku Seznamte se, Joe Black a směs melodií Andrewa Lloyda Webbera z proslulého muzikálu Evita. Jako zpěvačka se představila Dasha, která je známá z oblasti populární hudby a v současné době působí na scéně Hudebního divadla Karlín v muzikálu Carmen.

Ve druhé části večera Dasha také zazpívala píseň Eyes of a Tiger z filmu Rocky IV, čímž dostal koncert až rockový ráz. Vedle toho ČNSO nabídl nadšenému publiku například hudbu s hollywoodských trháků Zorro (Tajemná tvář), Poslední Mohykán nebo skladbu The Bridge of Khazad Dum z Pána prstenů.

Nechyběla ani hudba k filmům českých režisérů. Zazněl Kolja s hudbou Ondřeje Soukupa a závěr obstarala píseň Aquarius ze slavného muzikálu Hair Miloše Formana. V ní se na jevišti vedle Dashy objevili další zpěváci Alena Průchová, Naďa Wepperová a Jiří Březík. Nadšení posluchači však nechtěli pustit hudebníky z pódia a v přídavcích se mimo jiné dočkali melodie z komedie Addams Family...

 

PRAHA (ČTK) 12.7.2010 www.naseadresa.czFotogalerie/video ukázka
Prague Proms 2011