Mahlerova noc

07. červenec 2010 v 19:00 hod.

Obecní dům

Texty:

Nejen Poláci mají svého Chopina a 200 let od jeho narození, ne jen Bohuslav Martinů má důležité výročí. Zřejmě nejvýznamnější skladatel narozený na českém území, Gustav Mahler, se narodil v Kalištích u Humpolce přesně před 150 lety! ČNSO řízený šéfdirigentem Liborem Peškem připravil ráznou oslavu. Na koncertě ve Smetanově síni Obecního domu zahraje 7. července 1. symfonii Gustava Mahlera zvanou Titan, a tu doplní Písně potulného... tovaryše s barytonistou Romanem Janálem.

Tyto dvě skladby propojuje téma Písní potulného tovaryše, které Mahler včlenil i do své první symfonie. Měla premiéru roku 1889 v Budapešti, řízená autorem. Už tehdy psal Mahler pro rozsáhlý stočlenný orchestr, odtud název Titan, který možná pod vlivem dalších, ještě rozsáhlejších obsazení, sám Mahler přestal pro svou první symfonii používat.

Psal hudbu tesknou, smutnou, podmanivou, kouzelnou, ve své době převratnou a dodnes silnou. Uvedení První symfonie a prvního písňového cyklu v den jeho narozenin s magickým datem 7. 7. je vhodným příspěvkem ČNSO k oslavám jubilea.

A jsme-li u sedmiček, nesmíme zapomenout, že šéfdirigent ČNSO Libor Pešek oslaví v červnu své 77. narozeniny. Půjde tedy i o poctu této osobnosti české hudby.


Účinkují:
Český národní symfonický orchestr / Libor Pešek, dirigent; Roman Janál – baryton

Program:
Gustav Mahler – Písně potulného tovaryše; Symfonie č. 1 „Titan“


ČNSO vedený Liborem Peškem museli bojovat s konkurencí prázdnin, Varů, dalších mahlerovských koncertů a semifinále fotbalového MS - a přesto bylo plno!

 

Soustředěně se nesla sálem Mahlerova první - Titan a Písně potulného tovaryše. Orchestr se svým charismatickým šéfem přesně sledoval dynamické a melodické poryvy partitury. A to vše natáčel Český rozhlas. 

 

Je známo, že Mahler, největší skladatel, kterého světu dala česká půda (přízemí?), se hodně inspiroval lidovými nápěvy a písněmi, které slýchal kolem sebe. Včera by býval  mohl přidat další - do poklidu Smetanovy síně pronikly zvenku bojové zpěvy německých fanoušků (kteří ještě nevěděli, že se Španělskem toho dne  prohrajou).

Daly by se zalčenit třeba do cyklu Chlapcova kouzelná vuvuzela (Des Knaben Wunderzela). 

 

Tak jako tak - ovace byly značné!

 

osa



Fotogalerie/video ukázka




Prague Proms 2011