Polibek zemi

02. červenec 2010 v 19:00 hod.

Obecní dům

Texty:

V Los Angeles usazený americký saxofonista Eric Marienthal je ceněný protagonista tzv. smooth-jazzu, jazzu pro snadný poslech. Ale tuto škatulku opustil rázně například svým členstvím v Electrik Bandu Chicka Corey, se kterým získal dvě Grammy a řadu dalších ocenění. A podobná vybočení má evidentně rád. Tím aktuálním bude právě hostování na Prague Proms, kdy za doprovodu ČNSO, řízeného Petrem Altrichterem zahraje sólový part v Ko...ncertu pro saxofon a orchestr Michaela Kamena.

Michael Kamen byl americký skladatel (1948 – 2003) především filmové hudby – složil ji pro více než 80 filmů a televizních sérií, Za všechny zmiňme Smrtonosnou zbraň, Opus pana Hollanda, Poslední skautl, Krajina střelců /natáčela se ve Studiu ČNSO No. 1 „Gallery“ za přítomnosti Kevina Costnera/, nebo bondovku Povolení zabíjet. Spolupracoval s Erikem Claptonem, Stingem, Kate Bush, Bobem Dylanem nebo Rodem Stewartem, pro které skládal hity, pracoval na desce Pink Floyd – The Wall, napsal hudbu k deseti baletům. Mj. složil i dva koncerty, kytarový a v roce 1991 saxofonový. Ten bude večer 2. 7. vystaven ostré konkurenci; program doplňuje ještě Svěcení jara – dva orchestrální obrazy z pohanské Rusi od Igora Stravinského a Kouzlo ohně – závěr opery Valkýra skladatele Richarda Wagnera.

A právě úvodní část Svěcení jara dala celému večeru jméno – Polibek zemi.

 

Účinkují:

Český národní symfonický orchestr / Petr Altrichter, dirigent; Eric Marienthal – altsaxofon

Program:
Richard Wagner – Kouzlo ohně z opery Valkýra; Michael Kamen – Koncert pro saxofon a orchestr; Igor Stravinskij – Svěcení jara,


Další koncert festivalu Proms přivedl do Obecního domu Wagnera, Stravinského a, snad především, Michaela Kamena.

 

Wagner i Stravinský přinesli přesně to, co se dalo čekat. Vynikající hudbu v povedené interpretaci. Český národní symfonický orchestr řízený dynamickým dirigentem Petrem Altrichterem diváky evidentně proradoval. A dirigent skákal po stupínku z čiré radosti. Pak se doslova vypohyboval při zmíněném opusu pana Kamena. Saxofonový koncert z roku 1991 byl radostným vrcholem koncertu. Vedle osvědčených kusů se dokázal prosadit především díky výkonu Erika Marienthala. Jeho saxofon zněl výborně i v dusivé akustice Smetanky. Eric Marienthal na svůj ve stovkách jazzových koncertů ohmataný nástroj zřejmě nedá dopustit, o to víc se leskne jeho výkon.

 

osaFotogalerie/video ukázka
Prague Proms 2011