The Beatles Night

26. červen 2010 v 19:00 hod.

Obecní dům

Texty:

Beatles prý neznali noty a jejich písničky vypadají jednoduše. A přesto jsou geniální, melodické, nápadité a především stále populární, stále skvělé. Americký dirigent, už 50 let usazený v Anglii, Carl Davis má k Beatles blízko. Nejen, že v Liverpoolu dlouho dirigoval, ale byl to právě on, kdo pomohl vstoupit Paulu McCartneymu do světa klasiky. Instrumentací jeho Liverpoolského oratoria, v roce 1991. A tehdy si Davis poprvé řekl...: Proč nepřevést do symfonického zvuku i ty nejlepší písničky Beatles?!

Výsledek jeho práce a nastudování s ČNSO uvidíte a uslyšíte hned dvakrát, 26. a 27. června od 19.00 ve Smetanově síň Obecního domu v Praze. Na úvodních koncertech letošního ročníku už zavedeného a populárního festivalu Prague Proms. Na programu budou skladby z úplných začátků Beatles – třeba She Loves You, Help nebo Perný den, a také nejpropracovanější kompozice ze Seržanta a prakticky poslední, Let It Be. Možná vám budou židle Smetanovy síně těsné a vyběhnete v nadšení až pod pódium. Dokonce je dovoleno i pietně ječet! Jako kdysi, na koncertech Beatles.

 

Účinkují:

Český národní symfonický orchestr / Carl Davis, dirigent

Program:
Can’t Buy Me Love – Liverpool Day – She Loves You – Eleanor Rigby – Yesterday – Twist and Shout – A Hard Day’s Night – Help – All Together Now – All Together Now – With a Little – Help – Yellow Submarine – Michelle – OO-blah Dee – When I’m 64 & Hey Jude – Sergeant Pepper’s Lonely Hearts’ Club Band – The Long and Winding Road – Lucy in the Sky With Diamonds – Something – A Ticket to Ride – A Day in a Life – Let it Be – All We Need is Love


Sál na konci stojí a chybí už jen typické pištění, aby atmosféra byla dokonalá. Beatles Night zabrala.

 

Loni dirigoval na Prague Proms v Británii žijící americký dirigent Carl Davis Český národní symfonický orchestr ve skladbách z Bondovek. Letos se na něj orchestr obrátil se zajímavou poptávkou - což takhle zaranžovat a nastudovat skladby Beatles a pěkně po symfonicku je předložit divákům?!

 

"Moc se mi Beatles kdysi na počátku let šedesátých nelíbili. Zase další popová kapela," řekl nám včera Carll Davis, "až později jsem pochopil, jak jsou geniální."

 

On sám se s Paulem McCartneyem potkal na počátku let sedmdesátých, kdy mu instrumentoval jeho první tzv. vážnou skladbu - Liverpoolské oratorium. Ale na této aktuální  práci se McCartney nepodílel.

 

Dopadlo to skvěle, některé aranže byly nesmírně nápadité, jiné "jen šly" po kvalitě původních hitů a všechny měly jedno společné - diváci je znali, oceňovali trochu jiný úhel pohledu a výborně se bavili. Díval jsem se na orchestr zboku shora a seldoval ne až tak často vídaný úkaz - skvěle se bavil i orchestr. Někteří jeho členové, kteří zrovna nehráli, se rytmicky pohupovali, podupávali, usmívali se. Bubeník Sváťa Čech proměnil koncert ve svou malou pohybovou exhibici, dívky v orchestru měly v hlavách květiny a příjemně naladěni se zdáli být i jinak programně zachmuření první houslista s prvním cellistou. Byl ro prostě nářez.Fotogalerie/video ukázka
Prague Proms 2011